Aktualności

29-08-2024

Nabór do projektu "W grupie siła - zajęcia uspołeczniające dla dzieci niepełnosprawnych"

Ogłoszenie o naborze do projektu

"W grupie siła - zajęcia uspołeczniające dla dzieci niepełnosprawnych"

 

Fundacja na Rzecz Wspierania Osób z Zaburzeniami ze Spektrum Autyzmu i Innymi Niepełnosprawnościami A jak.. ogłasza nabór uczestników do projektu "W grupie siła - zajęcia uspołeczniające dla dzieci niepełnosprawnych".

W ramach projektu zorganizowane zostaną:

  • grupowe zajęcia edukacyjno-terapeutyczne: Trening Umiejętności Społecznych (TUS),
  • grupowe zajęcia uspołeczniające dla dzieci w wieku przedszkolnym, dostosowane do profilu potrzeb dziecka:
    1.  Grupa 1: zajęcia uspołeczniające dla dzieci w wieku przedszkolnym z elementami TUS
    2.  Grupa 2: zajęcia uspołeczniające dla dzieci w wieku przedszkolnym z elementami zajęć polisensorycznych
    3.  Grupa 3: zajęcia uspołeczniające dla dzieci w wieku przedszkolnym z elementami integracji sensorycznej i terapii ręki
    4. Grupa 4: zajęcia terapeutyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym z zakresu usprawniania koncentracji uwagi i percepcji słuchowej z elementami Treningu Skupiania uwagi wg Giny Davis
    5.  Grupa 5: zajęcia uspołeczniające dla dzieci w wieku przedszkolnym rozwijające kompetencje językowo-komunikacyjne

Na czym będą polegać zajęcia?

Zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych realizowane będą według scenariuszy dostosowywanych do potrzeb danej grupy w zakresie poznawania i przestrzegania norm i zasad społecznych, nabywania umiejętności społecznych koniecznych do nawiązywania prawidłowych relacji z równieśnikami i stopniowego usamodzielniania się.


Grupowe zajęcia uspołeczniające dedykowane są młodszym uczestnikom projektu, którzy nie są jeszcze gotowi na zajęcia z zakresu TUS, a jednocześnie posiadają już kompetencje konieczne do funkcjonowania w małej grupie. Terapeuci wraz z dziećmi będą pracować nad rozwijaniem umiejętności współdziałania w grupie, wsparcia ich mowy, poszerzania zasobu słownictwa, usprawnienia ruchowego i słuchowego czy też rozwijania poczucia rytmu i orientacji w schemacie ciała i przestrzeni. Podczas zajęć stosowane będą różne metody, m. in. elementy Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne, Carla Orfa oraz Paula Dennisona.

Kryterium formalne dla uczestników projektu: 

  • Dzieci zamieszkałe na terenie Województwa Podlaskiego,
  • Kserokopia aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności dziecka,
  • Wypełnione zgłoszenie i podpisane oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych.

 

Dokumenty oraz formularz zgłoszenia (dostępny do pobrania w załączniku) w formie papierowej należy złożyć w godzinach 8:00-15:30 w siedzibie Punktu Przedszkolnego Ala i As i Fundacji A jak… znajdujących się przy ul. Kujawskiej 53/1 w Białymstoku.  Zgłoszenia przyjmujemy do 6 września 2024 r.. Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zakwalifikowane do projektu zostaną poinformowane telefonicznie.

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych
od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych